Boostery hormonu wzrostu
Dochodzi wtedy do aktywacji chondrogenezy i osteogenezy w komórkach kostnych, a także glikogenezy, czyli zwiększonego uwalniania glukozy z wątroby, zwiększenia lipolizy i zmniejszenia lipogenezy. Z kolei nadmiar hormonu wzrostu prowadzi u dzieci do gigantyzmu, a u dorosłych do akromegalii. W jednym i w drugim przypadku powiększają się nos, usta i język, rozrasta się żuchwa, prowadząc do przodozgryzu oraz zwiększenia odstępów między zębami. Powiększają się również dłonie i stopy, skóra na nich wydaje się napięta, a tkanka miękka nabrzmiała. Osoby chore skarżą się na bóle głowy, bóle kości i stawów, ograniczone możliwości ruchowe, a także potliwość i problemy ze wzrokiem.
- Hormon wzrostu pobudza przyrost masy kostnej od urodzenia do okresu pokwitania.
- Po tym okresie trudno je odstawić – ostrzega w rozmowie z PAP prof. Adam Wichniak.
- W trakcie terapii somatropiną część pacjentów wykształca przeciwciała skierowane przeciwko cząsteczce leku, co może osłabiać działanie substancji czynnej i ograniczać proces wzrostu.
- Należy też pamiętać o konkretnych porach, w których należy go stosować.
- Podsumowując, somatotropina tak jak wszystkie hormony, jest niezwykle istotna dla odpowiedniego funkcjonowania naszych organizmów.
Choroba ta charakteryzuje się nadmiernym rozrostem tkanek miękki, kości rąk, stóp, czaszki oraz narządów wewnętrznych. Powikłaniem schorzenia są zaburzenia tolerancji glukozy, nadciśnienie tętnicze krwi i zwyrodnienia w układzie kostno-stawowym. Hormon wzrostu chętnie stosuje się też w medycynie estetycznej, w celach odmładzających.
Wchłanianie somatropiny
U osób dorosłych hormon wzrostu uwalniany jest średnio w pięciu wyrzutach w ciągu doby – największy wyrzut ma miejsce w najgłębszym, czwartym stadium snu. Poprzez pośrednictwo insulinopodobnego czynnika wzrostu IGF-1, somatotropina stymuluje wzrost narządów organizmu, wzrost tkanek, chrząstek nasadowych kości długich, a także pobudza syntezę kwasów nukleinowych. Poza tym nasila procesy syntezy białek, podziału komórkowego i wpływa na hiperglikemię oraz lipolizę. Zwiększa gęstość mineralną kości, reguluje gospodarkę kwasowo-zasadową i działa antagonistycznie w stosunku do insuliny. Oznaczanie poziomu wykonuje się celem oceny funkcji przysadki oraz monitorowania skuteczności leczenia nadmiernego wytwarzania hormonu wzrostu.
Objawy i skutki nadmiaru hormonu wzrostu
Nie potwierdzono jednak wpływu leku na zwiększenie częstości występowania choroby. Przeprowadzone badania potwierdziły zwiększenie śmiertelności u pacjentów w ciężkim stanie (wypadki, operacje na jamie brzusznej lub mięśniu sercowym). Należy rozważyć stosunek korzyści wynikających z kontynuacji leczenia pacjentów w ciężkim stanie do prawdopodobieństwa somatotropina ciężkich powikłań a nawet zgonu. Jak zwiększyć poziom testosteronu w organizmie i podnieść libido? Jak uzyskać satysfakcjonujące życie seksualne bez stosowania terapii hormonalnych? Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.
Zastosowanie zbyt dużej dawki somatropiny może wywołać nagły spadek, a następnie wzrost stężenia glukozy w osoczu. Ponadto, duże ilości leku mogą spowodować objawy podobne do objawów schorzeń wywołanych nadmiernym uwalnianiem hormonu wzrostu. HGH, czyli hormon wzrostu, inaczej nazywany somatotropiną jest hormonem kontrolowanym przez neurohormony regulowane przez podwzgórze. Szczególnie wysokie stężenie tego hormonu obserwuje się podczas okresu dojrzewania. Po zakończeniu okresu dojrzewania poziom tego hormonu spada, ale nie znaczy to, że całkowicie zanika. Hormon ten udało się naukowcom wydzielić dzięki czemu świat pozyskał lek na karłowatość i inne problemy związane ze wzrostem organizmu.